Skip to content

41 Colony Drive EastWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$727,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block58.01
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,654
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,800
36%
Improvement Value:$575,000
64%
Total Assessment$896,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,134+1.9%
2024$20,746+5.6%
2023$19,645+1.6%
2022$19,329+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$727,000

To:

Sq Ft2,654DeedBook 20211, Page 28011

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4919, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1925