Skip to content

10 Colony Drive WestWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Aug 24, 1987

Property Information

Block58.02
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,233
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,300
42%
Improvement Value:$426,000
58%
Total Assessment$740,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,570+1.9%
2024$19,210+5.6%
2023$18,191+1.6%
2022$17,899+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

To:

Sq Ft2,233DeedBook 4992, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1932