Skip to content

12 Colony Drive WestWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block58.02
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,931
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,200
38%
Improvement Value:$502,000
62%
Total Assessment$813,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,695+1.9%
2024$21,292+5.7%
2023$20,148+1.7%
2022$19,821+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft2,931DeedBook 5517, Page 420

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4996, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1930