Skip to content

17 Colony Drive EastWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block58.02
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,246
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,300
47%
Improvement Value:$344,200
53%
Total Assessment$649,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,830+1.9%
2024$16,521+5.6%
2023$15,644+1.6%
2022$15,392+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,246DeedBook 6072, Page 257

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5828, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1950