Skip to content

13 Colony Drive EastWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block58.02
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,300
44%
Improvement Value:$396,200
56%
Total Assessment$704,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,797+1.9%
2024$16,488+5.6%
2023$15,613+1.6%
2022$15,362+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft2,062DeedBook 20190, Page 82781

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 6017, Page 297

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4930, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1945