Skip to content

19 Colony Drive WestWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block58.03
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,607
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
36%
Improvement Value:$532,100
64%
Total Assessment$831,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,502+1.9%
2024$18,162+5.6%
2023$17,198+1.6%
2022$16,922+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936