Skip to content

3 Colony Drive EastWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block58.03
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,695
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,600
39%
Improvement Value:$490,800
61%
Total Assessment$807,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,315+1.9%
2024$19,942+5.6%
2023$18,883+1.6%
2022$18,580+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,695DeedBook 20220, Page 22519

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,279DeedBook 12492, Page 827Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5907, Page 451

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4836, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1926