Skip to content

134 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block58.03
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,651
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,100
46%
Improvement Value:$350,700
54%
Total Assessment$652,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,209+1.9%
2024$16,893+5.6%
2023$15,997+1.6%
2022$15,739+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,651DeedBook 6074, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1954