Skip to content

150 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block58.03
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,948
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,100
50%
Improvement Value:$293,900
50%
Total Assessment$590,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,638+1.9%
2024$14,369+5.6%
2023$13,606+1.6%
2022$13,388+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 20150, Page 89346

Property Sale

Sale
$169,200

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 12483, Page 7245Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5094, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1955