Skip to content

9 Colony Drive WestWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block58.03
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,726
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,000
37%
Improvement Value:$506,700
63%
Total Assessment$810,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,907+1.9%
2024$19,542+5.6%
2023$18,505+1.6%
2022$18,207+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,726DeedBook 20200, Page 41371

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 4999, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1931