Skip to content

2 Carter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block58.04
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,734
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,600
48%
Improvement Value:$306,400
52%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,705+1.9%
2024$15,417+5.6%
2023$14,599+1.6%
2022$14,364+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5759, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1950