Skip to content

24 Beverly RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block58.04
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,626
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$386,500
44%
Improvement Value:$492,000
56%
Total Assessment$878,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,233+1.9%
2024$24,769+5.6%
2023$23,455+1.6%
2022$23,078+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$955,000

To:

Sq Ft3,626DeedBook 20240, Page 53330

Property Built

Built

Year Built: 1970