Skip to content

18 Beverly RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 12, 2010

Property Information

Block58.04
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,356
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,400
33%
Improvement Value:$707,300
67%
Total Assessment$1,055,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,938+1.9%
2024$24,480+5.6%
2023$23,181+1.6%
2022$22,808+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft4,356DeedBook 12236, Page 5242

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5048, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1945