Skip to content

16 Beverly RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Jul 28, 1988

Property Information

Block58.04
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1.5B2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,766
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,400
45%
Improvement Value:$434,400
55%
Total Assessment$782,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,804+1.9%
2024$17,477+5.6%
2023$16,550+1.6%
2022$16,283+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950