Skip to content

14 Beverly RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 6, 2004

Property Information

Block58.04
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,280
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,000
43%
Improvement Value:$454,600
57%
Total Assessment$797,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,097+1.9%
2024$18,746+5.6%
2023$17,751+1.6%
2022$17,466+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 6044, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1951