Skip to content

23 Beverly RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 16, 2026

Property Information

Block58
Lot1.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,209
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,100
34%
Improvement Value:$714,200
66%
Total Assessment$1,077,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,446+1.9%
2024$29,887+5.6%
2023$28,301+1.6%
2022$27,846+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft4,209DeedBook 12408, Page 5069

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5528, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1924