Skip to content

157 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block58
Lot40.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,273
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,000
41%
Improvement Value:$478,800
59%
Total Assessment$811,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,661+1.9%
2024$20,282+5.6%
2023$19,205+1.6%
2022$18,897+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,273DeedBook 20191, Page 6782

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12362, Page 7946

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5737, Page 626

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5633, Page 736

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5214, Page 590

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4862, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1925