Skip to content

26 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$777,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block59.01
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,736
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,200
48%
Improvement Value:$339,500
52%
Total Assessment$657,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,075+1.9%
2024$15,780+5.6%
2023$14,943+1.6%
2022$14,703+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$777,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 20230, Page 76226

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 12512, Page 6181Recorded9/2/2014

Property Sale

Sale
$420,200
DeedBook 12100, Page 7786

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 6022, Page 7

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5533, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1925