Skip to content

8 Glen RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block59.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,132
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,000
46%
Improvement Value:$347,400
54%
Total Assessment$643,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,729+1.9%
2024$13,477+5.6%
2023$12,762+1.6%
2022$12,556+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft2,132DeedBook 5466, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1935