Skip to content

6 Glen RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block59.01
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,776
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,300
47%
Improvement Value:$337,600
53%
Total Assessment$632,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,174+1.9%
2024$13,914+7.6%
2023$12,925+1.7%
2022$12,713+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20230, Page 49110

Property Sale

Sale
$303,000
Sq Ft1,776DeedBook 20221, Page 102Recorded11/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1935