Skip to content

1 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block59.02
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,911
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,800
46%
Improvement Value:$354,600
54%
Total Assessment$653,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,148+1.9%
2024$16,833+5.6%
2023$15,940+1.6%
2022$15,684+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft1,911DeedBook 20230, Page 41400

Property Sale

Sale
$429,500

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 20160, Page 65596Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$360,900
DeedBook 6049, Page 387

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5711, Page 665

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5303, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1925