Skip to content

31 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block59.02
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,779
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,500
47%
Improvement Value:$329,800
53%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,633+1.9%
2024$14,364+5.6%
2023$13,602+1.6%
2022$13,383+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,779DeedBook 20160, Page 46350

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 12188, Page 7059

Property Sale

Sale
$501,000
DeedBook 12076, Page 4370

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6183, Page 676

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5435, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1935