Skip to content

23 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$609,030
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block59.04
Lot1.16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2S1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,126
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,600
40%
Improvement Value:$379,300
60%
Total Assessment$630,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,825+1.9%
2024$14,553+7.6%
2023$13,530+1.7%
2022$13,309+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$609,030

To:

Sq Ft2,126DeedBook 20230, Page 41312

Property Sale

Sale
$521,000
Sq Ft2,126DeedBook 20220, Page 9508Recorded2/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1929