Skip to content

33 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block59.04
Lot1.17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,820
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
42%
Improvement Value:$354,100
58%
Total Assessment$609,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,708+1.9%
2024$12,474+5.6%
2023$11,812+1.6%
2022$11,622+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6097, Page 70

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5182, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1952