Skip to content

109 Ashland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900
Industrial

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Apr 7, 1999

Property Information

Block61
Lot52.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class45
Description2-2SF
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage3,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
20%
Improvement Value:$569,000
80%
Total Assessment$713,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,031+1.9%
2024$16,718+5.6%
2023$15,831+1.6%
2022$15,577+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500

To:

Sq Ft3,680DeedBook 5608, Page 356

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4866, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1900