Skip to content

107 Ashland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block61
Lot52.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class45
DescriptionCO/10/2240
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage2,548
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,900
34%
Improvement Value:$381,500
66%
Total Assessment$575,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,982+1.9%
2024$11,762+5.6%
2023$11,138+1.6%
2022$10,958+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,548DeedBook 20210, Page 14814

Property Built

Built

Year Built: 1911