Skip to content

7 Standish AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2004

Property Information

Block63
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,087
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,400
47%
Improvement Value:$207,600
53%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+1.9%
2024$6,612+5.6%
2023$6,261+1.6%
2022$6,160+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$572,094
DeedBook 5633, Page 1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4794, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1910