Skip to content

42-48 Standish AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952
Industrial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block64
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0043

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings0
ZoningI-B
Sq Footage13,388
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$653,400
30%
Improvement Value:$1,508,600
70%
Total Assessment$2,162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,093+1.9%
2024$52,118+5.6%
2023$49,353+1.6%
2022$48,559+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft13,388DeedBook 6143, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1952