Skip to content

175 Main Street(Block 66 Lot 1)West Orange, NJ 07052

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block66
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0043

Building Details

Building Class10
Description8-4SS
Dwellings33
ZoningI-B
Sq Footage---
Acreage5.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,754,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,754,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,481+1.8%
2024$97,687+5.5%
2023$92,598+1.6%
2022$91,137+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$14,650,000
DeedBook 12037, Page 3553

Property Built

Built

Year Built: 1920