Skip to content

10 Wheeler StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 1999

Property Information

Block69
Lot17.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningOB-2
Sq Footage2,120
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,300
35%
Improvement Value:$331,000
65%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,977+1.9%
2024$9,794+5.6%
2023$9,274+1.6%
2022$9,125+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 5387, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1921