Skip to content

24 Hutton Avenue(Unit C0054)West Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block71.01
Lot56
QualifierC0054
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0029

Building Details

Building Class35
Description4/3B/1577
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage1,577
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
41%
Improvement Value:$193,300
59%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,181+1.9%
2024$7,049+5.6%
2023$6,675+1.6%
2022$6,567+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,577DeedBook 20240, Page 49921

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6222, Page 875

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5251, Page 165

Property Sale

Sale
$75,705
DeedBook 5163, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1956