Skip to content

70 Lindsley AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1901

Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block71.01
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,926
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,900
44%
Improvement Value:$292,500
56%
Total Assessment$522,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,339+1.9%
2024$12,103+5.8%
2023$11,434+1.7%
2022$11,242+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901