Skip to content

40 Condit TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 27, 2003

Property Information

Block72
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,209
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
54%
Improvement Value:$168,500
46%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059+1.9%
2024$8,893+5.6%
2023$8,421+1.6%
2022$8,285+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,209DeedBook 6040, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1926