Skip to content

98 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block73.01
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,352
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
34%
Improvement Value:$340,600
66%
Total Assessment$517,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,630+1.9%
2024$11,417+5.6%
2023$10,811+1.6%
2022$10,637+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12023, Page 4566

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5573, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1926