Skip to content

94 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block73.01
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,752
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,700
31%
Improvement Value:$420,900
69%
Total Assessment$613,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,645+1.9%
2024$15,357+5.6%
2023$14,542+1.6%
2022$14,309+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5219, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1926