Skip to content

16 Merrywood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 8, 2018

Property Information

Block76
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,368
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,100
36%
Improvement Value:$681,800
64%
Total Assessment$1,065,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,921+1.9%
2024$25,445+5.6%
2023$24,095+1.6%
2022$23,708+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,095DeedBook 20180, Page 89087

Property Built

Built

Year Built: 1952