Skip to content

35 Randolph PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block76
Lot8.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,508
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,200
42%
Improvement Value:$321,400
58%
Total Assessment$553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,190+1.9%
2024$10,985+5.6%
2023$10,402+1.6%
2022$10,234+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 20191, Page 18456

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5367, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1930