Skip to content

11 Merrywood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 9, 2012

Property Information

Block76
Lot9.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,129
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$466,300
49%
Improvement Value:$485,000
51%
Total Assessment$951,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,937+1.9%
2024$20,553+5.6%
2023$19,462+1.6%
2022$19,149+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft3,129DeedBook 12348, Page 8838

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5420, Page 572

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 4861, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1930