Skip to content

15 Merrywood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1986

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 5, 2002

Property Information

Block76
Lot9.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,071
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$391,000
46%
Improvement Value:$459,000
54%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,294+1.9%
2024$24,829+5.6%
2023$23,512+1.6%
2022$23,134+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft3,071DeedBook 5920, Page 555

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook 5805, Page 530

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4922, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1986