Skip to content

19 Glenside DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block77.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,481
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,000
39%
Improvement Value:$416,700
61%
Total Assessment$682,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,565+1.9%
2024$17,243-4.6%
2023$18,069+1.6%
2022$17,779+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft2,481DeedBook 6087, Page 423

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5541, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1950