Skip to content

13 Greentree RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block77.02
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,902
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,400
47%
Improvement Value:$283,600
53%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft1,902DeedBook 6185, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1956