Skip to content

149 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Sep 17, 1992

Property Information

Block78.02
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0029

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,223
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,600
54%
Improvement Value:$308,400
46%
Total Assessment$669,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,378+1.9%
2024$17,059+5.6%
2023$16,153+1.6%
2022$15,894+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

To:

Sq Ft3,223DeedBook 5231, Page 1

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 5178, Page 545

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4842, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1964