Skip to content

7 Linden CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Mar 12, 1998

Property Information

Block78.02
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0029

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,400
53%
Improvement Value:$295,700
47%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,277+1.9%
2024$15,978+5.6%
2023$15,130+1.6%
2022$14,887+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

To:

Sq Ft2,248DeedBook 5526, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1950