Skip to content

16 Linden AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$270,500
Last Sale Date
Feb 27, 1995

Property Information

Block79.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,960
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,300
44%
Improvement Value:$419,400
56%
Total Assessment$748,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,705+1.9%
2024$15,417+5.6%
2023$14,599+1.6%
2022$14,364+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,500

To:

Sq Ft2,960DeedBook 5354, Page 690

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 5035, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1955