Skip to content

5 Ardmore RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 14, 1998

Property Information

Block79.01
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,386
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,000
45%
Improvement Value:$411,900
55%
Total Assessment$743,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,687+1.9%
2024$19,325+5.6%
2023$18,300+1.6%
2022$18,006+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,386DeedBook 5556, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1959