Skip to content

10 Linden AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block79.01
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,922
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,000
42%
Improvement Value:$457,700
58%
Total Assessment$789,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,064+1.9%
2024$16,751+5.6%
2023$15,862+1.6%
2022$15,607+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5421, Page 220

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4796, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1956