Skip to content

20 Tompkins StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block7
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
Description2SF6G
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,424
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,300
46%
Improvement Value:$251,800
54%
Total Assessment$470,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+1.9%
2024$8,768+5.6%
2023$8,303+1.6%
2022$8,170+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911