Skip to content

3 No. Koewing PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1946

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block80.01
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,903
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,600
44%
Improvement Value:$392,300
56%
Total Assessment$700,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,687+1.9%
2024$15,399+5.6%
2023$14,582+1.6%
2022$14,347+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,903DeedBook 12307, Page 6028

Property Sale

Sale
$350,200
DeedBook 5920, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1946