Skip to content

4 North Koewing PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1946

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
May 21, 1992

Property Information

Block80.01
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,279
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,600
46%
Improvement Value:$365,400
54%
Total Assessment$673,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,441+1.9%
2024$16,139+5.6%
2023$15,283+1.6%
2022$15,037-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

To:

Sq Ft2,279DeedBook 5213, Page 354

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4843, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1946