Skip to content

19 Highwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block80.01
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0031

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,047
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,400
45%
Improvement Value:$486,200
55%
Total Assessment$878,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,835+1.9%
2024$24,379+5.6%
2023$23,085+1.6%
2022$22,714+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$578,000

To:

Sq Ft3,047DeedBook 20150, Page 74577

Property Built

Built

Year Built: 1930